Wykwalifikowani pracownicy działu personalnego, posiadający nie tylko wiedzę, ale też doświadczenie, są dziś na wagę złota. Podobnie jak dobrze prowadzony dział HR, w którym każdy specjalista wykonuje obowiązki zgodnie z jego predyspozycjami. Obecnie szczególnie poszukiwani są eksperci z zakresu miękkiego HR, który jest kluczowym wyznacznikiem firm odnoszących sukces na rynku.

Kto sprawdzi się w miękkim HR?

Nie każdy posiada predyspozycje do podjęcia pracy związanej z miękkim HR. Idealny kandydat powinien cechować się umiejętnością rozumienia i definiowania nie tylko potrzeb klienta, ale też całej organizacji. Wymagana jest także otwartość na wielozadaniowość, ponieważ w tej pracy konieczne jest wykonywanie kilku działań w tym samym czasie. Niezwykle istotny jest także charakter kandydata ? powinien on być otwarty, lubić kontakt z ludźmi, nie mieć problemów z nawiązywaniem i budowaniem relacji. Oprócz już nabytego doświadczenia, wiedzy oraz znajomości języków obcych, konieczna jest także chęć do ciągłego rozwoju i stałe śledzenie tematów związanych z szeroko pojętym rynkiem pracy. Dopełnieniem cech idealnego kandydata na stanowisko związane z miękkim HR będzie empatia, ale też asertywność.

Czym jest miękki HR?

Dlaczego wymienione wyżej cechy idealnego kandydata są tak istotne? Ponieważ zajmowanie się miękkim HR oznacza obowiązki, w których predyspozycje są kluczowe. Na miękki HR składają się działania związane z dbaniem o wysoką jakość kadry w firmie, organizacji lub instytucji. Wśród zadań, które trzeba wykonać znajdują się rekrutacja potencjalnych pracowników, analiza potrzeb związanych z rozwojem kadry, prowadzenie programów motywacyjnych i planowanie strategii działań pozwalających wykorzystać potencjał zespołu. Oprócz tego specjalista z zakresu miękkiego HR wspiera pracowników, gdy pojawiają się problemy wpływające na kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną zatrudnionych w firmie osób. Bez odpowiednich predyspozycji nie poradzimy sobie z zadaniami, które musimy wykonać.

Jakie powinieneś mieć predyspozycje, chcąc pracować w miękkim HR

Myśląc o pracy w miękkim HR należy rozważyć, czy posiadamy cechy, które wymagane są w tej gałęzi zarządzania zasobami ludzkimi. Jeżeli stale rozwijamy swoją wiedzą, a ta którą posiadamy obejmuje wiele, różnorodnych obszarów związanych z szeroko rozumianym rynkiem pracy to możemy mieć szansę na tego typu stanowisko. Powinniśmy także wykazać się doświadczeniem z zakresu rekrutacji, selekcji i wyboru najlepszych kandydatów, odkrywania potencjału pracowników i rozwoju ich talentów, a także budowania relacji, aktywizacji zespołu oraz motywowania go do efektywnej pracy. Musimy wykazywać się także nietuzinkową osobowością oznaczającą otwartość na innych, komunikatywność, kreatywność, empatię oraz zaangażowanie czy chęć do pracy różnymi typami osób. Dzięki temu mamy szansę odnieść sukces w zawodzie specjalisty zajmującego się miękkim HR i spełniać się w pracy, do której jesteśmy stworzeni.