14 czerwca Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi gościło osoby, które na co dzień zajmują się tematyką human resources, planują zmiany w swoich firmach i zastanawiają się, jak tzw. rynek pracownika wpłynie na ich pracę. Podczas konferencji przeanalizowano obecną sytuację w branży HR i zastanawiano się, jak połączyć potrzeby pracowników z planami przedsiębiorców.
Czerwcową edycję Kursu na HR moderował Piotr Bucki, wykładowca, który również poprowadził wykład ?Masz 168 godzin ? jak je wykorzystasz? Świadome zarządzanie czasem i uwagą jako kompetencja XXI wieku”, podkreślając, jak ważne jest prioretyzowanie zadań, a także podpowiadając, jakich narzędzi użyć, by efektywnie wykorzystać dzień.
Jacek Kwieciński, dyrektor personalny Pratt&Whitney, zadał pytanie: „Rynek Pracownika – co dalej z lokalnej perspektywy?”. Prelegent mówił o potrzebie wyjścia do młodych ludzi, by pokazać im, jak wygląda branża, jakie daje możliwości, a tym samym tłumaczył konieczność kreowania kadry już na początkowym etapie działań.
Artur Dzięgielewski z firmy Crusar opowiedział, jaki proces zmienił spojrzenie na funkcję HR, nazwaną działem Culture, który obecnie łączy elementy z obszaru rekrutacji, szkoleń i rozwoju oraz benefitów, uwzględniając komunikację wspartą ekspercką wiedzą psychologa. Dzięki tej zmianie między innymi skrócono procesy rekrutacyjne, ale przede wszystkim zwrócono większa uwagę na budowanie kultury organizacyjnej.
Jaki jest „Never Ending Story rekrutera”? Anna Piekut, konsultant w Fabryce Motywacji, mówiła o tym, że rekruterzy na każdym etapie procesu wdrażania nowych pracowników powinni okazywać entuzjazm, być doradcami.
Magdalena Straub, HR Director w Borg Automotive, podczas prelekcji „Empowerment – sposób na zwiększenie motywacji oraz zaangażowania pracownika” podjęła temat poprawy komunikacji wewnątrz zespołu, roli lidera, a także dobrej atmosfery w miejscu pracy. Według Magdaleny Straub, empowerment to systemowa zmiana, w którą musi być zaangażowana cała organizacja.
Ostatnim wystąpieniem XI edycji było „Bon apetyt na rozwój – Fundusze na kształcenie pracowników w województwie łódzkim” , które poprowadziła Sylwia Stelmach z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Celem prelekcji było podkreślenie, jak ważne jest inwestowanie w rozwój pracowników i jakie wartości dla przedsiębiorstwa niesie podnoszenie kompetencji kadry.
Finałem spotkania Kurs na HR w Łodzi była ekspercka debata: „Rynek pracownika – W którą stronę zmierzamy”. Mówiono o dynamicznie zmieniającym się rynku, który choć dopasowuje się do realiów branż, będzie stawiał przed rekruterami jeszcze wiele wyzwań, którym muszą stawić czoła. Zwrócono także uwagę na trudności z zatrudnieniem seniorów oraz na aktywizację zawodową osób, które przez dłuższy czas nie szukały zatrudnienia i były bierne zawodowo.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją na naszym profilu Kursu na HR na Facebook’u oraz w galerii poniżej: